Ana içeriğe atla

Yeşil Doğanın Olağanüstü FaydalarıHarvard Üniversitesinde yapılan bir çalışma yeşil alanlara yakın yaşayan kişilerin her bakımdan çok daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

100,000 kadın üzerinde yapılan araştırma, evlerine 250 m mesafede geniş bir yeşil alan (park, orman vs.) bulunanların toplam ölüm riskinin %12 daha az olduğunu gösteriyor. Bu grupta kanser, kalp, böbrek ve solunum hastalıkları belirgin olarak daha düşük bulundu.

Nasıl Etkili Oluyor ?

  1. Temiz Hava (Oksijen oranı yüksek, Hava kirliliği yaratan zehirlerden düşük bir ortam)
  2. Açık havada dolaşmak güneşten gelen doğal D vitamini düzeyini artırır.
  3. Psikolojik olarak rahatlatıcı
  4. Hareketliliği teşvik eder
  5. Sosyalleşmeyi teşvik eder

İlkbahara günler kaldı. Lastik ayakkabı ve montları çıkarın ve en yakın parka doğru yola çıkın !Yorumlar

  1. Büyük şehirden köye yerleştim.. havası temiz, ağacı, yeşili, bahçe bereketi bol bu yerde kendimi daha enerjik hissediyorum. Bence sonuçları doğru bir çalışma.. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gerçek Yaşınız Kaç ? ( Kısa Test )

Doğduğumuz günden bu yana geçen zaman; “Kronolojik Yaşımızdır”, 45, 55, 65 gibi. Ancak, gerçek yaşımızı “yaşam tarzımız” belirler ve kronolojik yaşımızdan genç veya yaşlı olabilir. Buna “Biyolojik Yaş” diyoruz.Bu testi kendinize uygulayabilir, gerçek yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Sorulara dürüstçe cevap verin ve seçeneklerin yanındaki değerleri yaşınıza ilave edin. (+)değerleri yaşınızla toplayın, (-)değerleri yaşınızdan çıkarın. ( 21 soru - bu işlem için kağıt-kalem gerekebilir )
Haydi Başlayalım ;

1. Eğitim durumunuz

İlk - Orta .......+1Lise ...............  0Üniversite ..... -12. Ailenizde ( Anne-Baba, Büyükanne-Baba ) koroner kalp hastalığı veya Kanser var mı ?Var .............. +1Yok .............  -13. Sigara kullanıyor musunuz ?Hayır, hiç kullanmadım ................ -3Günde 10 adet veya daha az ......... +1Günde 10-20 sigara ...................... +2Günde 20 den fazla ...................... +34. Alkol kullanıyor musunuz ?Hiç kullanmam .............................. -1Haftada 1-2 gün,…

Suni Tatlandırıcılar

Çevremdeki orta yaş hanımların büyük çoğunluğu ve erkeklerin en az yarısı çantalarında, ceplerinde suni tatlandırıcılarla geziyor. Ne zaman çay kahve gelse otomatik olarak küçük zımbırtılar çıkıyor ortaya; çıt çıt çıt !

En çok kullanılan tatlandırıcılar :

Sakarin, Aspartam, Sukraloz, Asesulfam K

Bu tatlandırıcıların tamamı sentetik kimyasal maddelerdir ve çoğunluğu tesadüfen bulunmuş maddelerdir. Örneğin sakarin kömür katranından elde edilmiş, Aspartam bir ülser ilacı araştırması sırasında bulunmuştur. Sukraloz ise şeker molekülüne benzetilerek sentez edilmiştir.

Suni tatlandırıcı kullanmanın tek bir amacı var; şeker kullanmayarak kalori ve dolayısıyla kilo almamak. Kimse tadını sevdiğinden kullanmıyor bunları.
İnsanların çay kahve için kullandığı tatlandırıcılar dışında bu kimyasal maddeler günlük hayatımızın her noktasında karşımıza çıkıyor. Başta diyet meşrubatlar olmak üzere ilaçlar, şuruplar, sakızlar, reçeller, tatlılar , soslar ve hatta bazı çocuk mamaları suni tatlandırıcılar ile…

İçimizdeki Yangın : Enflamasyon

Kalp hastalıklarının sebepleri nedir diye kime sorsanız hemen size sigara, kolesterol, şeker vs. diye saydırmaya başlarlar. Bu, kısmen doğru olmakla birlikte çok eksik. Bilim dünyası kalp-damar hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığın altında yatan asıl risk faktörünü yeni yeni anlamaya başladı.
İlk kez 5-6 yıl önce bana koroner bypass ameliyatı için gelen hastaların çoğunun kolesterollerinin normal olduğu dikkatimi çekmeye başladı. Kolesterollerinin normal olması bu hastaları koroner arter hastası olmaktan koruyamamıştı. Bu bildiğimiz her şeye aykırı bir durumdu. Kolesterol eşittir koroner arter hastalığı diye biliyorduk. Öte yandan kolesterolü 300-400 olup anjiyo yapıldığında koroner arterlerinin pırıl pırıl olduğunu gördüğümüz de çok hasta vardı. 
O zaman akla şu soru geliyor : Neden kolesterol bazı insanların damarlarına oturuyor da bazılarına oturmuyor ?

Koroner Kalp Hastalıkları, Alzheimer, Tip 2 Şeker Hastalığı, Romatizmal Eklem Hastalıkları, Gut ve hatta bazı kanserlerin …